Tel.+48 777 666 777
office@solarsystem.com

Andrzej Kupniewski

Urodzony w 1964 roku. Ukończył studia magisterskie w ASP im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, na Wydziale Tkaniny i Ubioru (Katedra Biżuterii).

Pierwsze prace złotnicze zaprezentował w 1996 roku w Państwowej Galerii Sztuki w Legnicy podczas wystawy ,,Srebra Stołowe".

Uczestniczył w wielu konkursach i wystawach w Polsce jak i zagranicą. Jego prace pojawiły się w ,,Biżuterii Świata" - albumowym wydaniu dzieła Elżbiety Dzikowskiej. Wiele prac, dzięki tej współpracy zostało przeniesionych do zbiorów Muzeum Podróżnika im. Tony Halika w Toruniu.

Elżbieta Dzikowska zawsze go inspirowała, rozszerzając granice pojęcia słowa biżuteria i mówiąc o nim: ,,Ktoś go nazwał - drapieżnym minimalistą. Określiłabym jednak tego wybitnego twórcę biżuterii raczej ,,minimalistą agresywnym", bowiem obok jego niezwykle prostych, a jednocześnie wyjątkowo wyrafinowanych dzieł nie sposób przejść obojętnie ani ich nie zauważyć...

Pracuje w srebrze, a korale, bursztyny, kość czy kamienie nie są w nie oprawiane, ale stanowią integralną część dzieła, które  - choć to biżuteria - to tak naprawdę mała rzeźba. Nazywam ją ,,sztuką noszoną", która jest tym ciekawsza, że artysta dostosowuje swoje unikatowe projekty i realizacje - na ogół duże formaty do osobowości tego, kto je nosi. To nie paradoks, że ich spokojna forma krzyczy: jestem twórcą, nie wytwórcą".

Wraz z żoną Jolantą Kupniewską współtworzy warszawską pracownię i Galerię Projekt. Zawsze było to magiczne miejsce, a atmosferę tworzyli wyjątkowi goście artystów. To w Galerii Projekt regularnie odbywają się spotkania STFZ i planowanie wystaw, warsztatów i innych działań. Galeria często rozbrzmiewa dźwiękami muzyki, często tworzonej przez Andrzeja Kupniewskiego i różnych składów muzycznych, z którymi współpracuje. Podobnie jak przeszukuje rewiry biżuterii etnicznej tak i zagłębia się w muzykę świata.

Od roku 2013 współpracuje z grupą Back To The Ocean. Generuje dźwięki na harmonijce ustnej, elektronicznych procesorach i gitarze. Wcześniej współtworzył grupę Flash Mob Orchestra Warsaw jak również z warszawską grupą Von Raam.

Lubi prezentować biżuterię w towarzystwie obiektów ceramicznych, pozwalających mu na wyrażenie się w większej skali i różnorodności faktur, kolorów i barw. Tworzenie obiektów ceramicznych w trakcie studiów spowodowało skierowanie jego działań w kierunku industrialnym. Z racji zainteresowania motocyklami stworzył swoją pierwszą kolekcję skierowaną do właśnie tej subkultury. Obecnie nadal chętnie kontynuuje ten kierunek projektując kolekcje biżuterii dla mężczyzn. Od 2015 roku jest Przewodniczącym Rady Programowej STFZ.

GALERIA PROJEKT

Al. K.E.N. 20 A lok. U1/U2

02-797 Warszawa

tel. 509-336-091

akupniewski.com

galeriaprojekt@poczta.onet.pl